Novaraistis

Novaraistis – buvusi pelkė Kazlų Rūdos miškuose. Tai buvo viena iš keleto didelių pelkių šiame miškų masyve. Ir ją ištiko toks pats likimas kaip ir kitas kaimynines pelkes: Ežerų plynę (Ežerėlio durpynas), Kajackaraistis, Raudonplynis – visos jos sunaikintos. O seniau Kazlų Rūdos miškai buvo vienas daugiausiai pelkių turinčių Lietuvos kampelių.

Novaraistis – nuo durpyno iki gervių karalystės

Sovietmečiu Novaraistyje buvo įkurtas durpynas, kuris veikė apie du dešimtmečius. Devintajame dešimtmetyje, išeksploatavus durpes, Novaraistis apleistas. Čia dažnai kildavo gaisrai, tad šiaurinė durpyno dalis buvo patvenkta. Čia labai pamėgo apsistoti traukiantys paukščiai, ypač gervės. Prieš kelis dešimtmečius gervė buvo retas paukštis, tad šis buvęs durpynas greit išgarsėjo kaip viena didžiausių rudeninių gervių santalkų Lietuvoje. Todėl čia greitai buvo įkurtas ornitologinis draustinis.

Novaraistyje yra ir nemažai retų perinčių paukščių. Ateities dilema – ką toliau daryti su šiuo suniokotu gamtos objektu, kuris vis dėlto tapo vertingas tam tikroms paukščių rūšims.