Čepkeliai

Čepkeliai – viena didžiausių pelkių Lietuvoje, glūdinti pačioje Dainavos girios širdyje. Didžiąją dalį užima didžiausia šalyje aukštapelkė, tačiau nemaži ir žemapelkių plotai. Tai unikalus pelkynas – viena labiausiai į pietus-pietvakarius nutolusi aukštapelkė regione. Dėl to Čepkeliai labai jautrūs klimato svyravimams, ir reikalauja tam tikros priežiūros, kad išlaikytų savo pavidalą.

Čepkeliai – vandens oazė Dzūkijos smėlynuose

Iš tikrųjų tiesiog stebuklas, kad perdžiūvusiuose Dzūkijos smėlynuose telkšo tokia milžiniška pelkė, kaip kempinė savyje sukaupusi milijonus litrų vandens. Čepkelius labai mėgo ir vertino gamtininkas T. Ivanauskas, kurį laiką gyvenęs ir mokytojavęs gretimame Musteikos kaime. Ir po to gyvendamas Obelynėje prie Kauno, dažnai lankydavosi savo mylimoje Gudų (Dainavos) girioje ir Čepkeliuose. Jis daug prisidėjo prie to, kad Čepkelių, kaip laukinės gamtos perlo, vardas būtų išgarsintas, ir vėliau čia įsteigtas antrasis Lietuvoje rezervatas (po Žuvinto).

Didžiulėje pelkėje kai kur matyti aukštesnių medžių guotai. Tai yra pelkės salos – sausos žemės iškilimai pelkėje, kurių nedengia durpės. Čepkeliuose tokios salos paprastai yra žemyninių kopų (tų pačių, kurios supa pelkę iš Marcinkonių pusės) viršūnės, kurių dar nespėjo apgaubti augantis durpių sluoksnis.

MARŠRUTAI ČEPKELIUOSE

Nors rezervato režimas reiškia, kad lankytis pažintiniais tikslais čia negalima, visgi didelę metų dalį yra galimybė prasieiti Čepkelių pažintiniu taku, užlipti į apžvalgos bokštą, nuo kurio matyti neaprėpiamos pelkės platybės. Takas yra netoli Marcinkonių.