Ančia (ežeras)

Ančia yra vienas gražiausių Lietuvos ežerų – siauras, ilgas, vingiuojantis tarp miškų, o viename jo pusiasalių įsikūręs Veisiejų meistelis. Tai vienas didžiausių ežerų Veisiejų ežeryne, kuris yra viena gražiausių vietų Lietuvoje.

Ančia – Veisiejus saugantis ežeras

Kaip minėta, šiaurinėje Ančios dalyje esančiame pusiasalyje yra Veisiejai. Kažkada tas pusiasalis buvo sala, kuri natūraliai senkant ežerui, susijungė su krantu. Šiuo metu šios vietos įeina į Veisiejų regioninį parką.

Ančios ežeras yra rininės kilmės, kaip ir Asveja, ar Žalieji ežerai Vilniuje. Tokiems ežerams būdinga siaura, pailga forma ir dideli gyliai. Kadangi Ančią sudaro net kelios rinos, ežero krantai vingiuoti, su daug pusiasalių, įlankų. Dugnas taip pat labai sudėtingas: čia povandeninius gūbrius staigiai keičia gelmės, viena iš jų – net 26 metrų gylio. Krantai daug kur statūs, ir dugnas gilėja gan staigiai.

Į Ančią įteka keletas upelių, o išteka tik viena upė – Baltoji Ančia. Kadangi ežeras siauras ir ištysęs šiaurės-pietų kryptimi, vandens maišymasis minimalus. Ramią vasaros paviršiaus vanduo būna 21-22 laipsnių temperatūros, tuo tarpu gelmėje jis pastoviai 7 laipsnių temperatūros. Vandens skaidrumas – 2-3 metrai.

Pakrantėse augalijos nedaug, žuvų taip pat palyginti negausu. Dažniausiai tai kuojos, aukšlės, raudės, nors pasitaiko ir karšių, lydekų, ešerių, lynų. Pietinė ežero dalis apsupta gražių pušynų.