Amalvas (ežeras)

Amalvas yra seklus ežeras Suvalkijoje, į šiaurę nuo Daukšių miestelio. Aplinkui iš visų pusių supamas didžiulių pelkių – Amalvo palių. Per ežera prateka nedidelė upė, iki Amalvo ežero vadinama Šlavanta, o ištekėjusi – Amalve, arba Amalvėle.

Amalvas – Žuvinto ežero brolis

Amalvo ežero vystymasis ir dabartinė būklė labai panaši į netoliese esančio Žuvinto. Prieš 10 tūkst. metu, tik atsitraukus ledynui, čia susidarė didžiulis seklus ežeras, kuris iškart pradėjo sparčiai pelkėti. Per keletą tūkstantmečių, pelkėms užkariaujant, iš ežero liko tik dabartinis palyginti nedidelis ir labai seklus – tik iki 2 metrų gylio – Amalvas.

Tačiau skirtingai nei Žuvintas, Amalvas ilgą laiką buvo nesaugomas, tad žmogaus veikla šį ežerą paveikė žymiai labiau. Įtekanti Šlavantos upė buvo paversta tiesiu kanalu, jos žiotys perkastos į kitą vietą nei buvo natūraliai susiformavę. Į ežerą pateko daugybė cheminių medžiagų iš aukštutiniame baseine esančių laukų, tad žuvų įvairovė labai sumenko. Paukščių ežere taip pat nepalyginamai mažiau nei Žuvinte.

Džiugu, kad pastaraisiais metais, prijungus Amalvą ir visas aplinkines pelkes prie Žuvinto biosferos rezervato, susirūpinta ežero ir jo apylinkių gamtos būkle. Atkuriant Amalvo palių hidrologinį režimą, teigiamą poveikį turėtų pajusti ir pats ežeras.

Sunkiai prieinamos Amalvo ežero pakrantės