Didžiausias Lietuvoje Dzūkijos nacionalinis parkas (kartu ir didžiausia saugoma teritorija Lietuvoje) įkurtas smėlingoje, pušynais apaugusioje Dzūkijoje. Parke yra daugybė smėlio kopų – žinoma, apaugusių miškais.
Dzūkijos nacionalinis parkas saugo maždaug trečdalį didžiausios Lietuvoje Dainavos girios. Parką raižo įvairiausios upės ir upeliai – Nemunas, Merkys, Ūla, Grūda, Skroblus ir kiti. Vanduo daugumoje jų švarus ir puikiai tinka plaukioti baidarėmis. Merkinės piliakalnis ir nuo jo atsiveriantys nepakartojami Nemuno ir Merkio santakos vaizdas yra viena iš įspūdingiausių mūsų šalies vietų.
Nederlingos, žemės ūkiui beveik netinkamos žemės lėmė, kad čia ilgiau nei kitur Lietuvoje išliko senasis gyvenimo būdas: tarmė, papročiai, kaimų architektūra ir struktūra. Girios glūdumoje slypinčiuose Marcinkonių, Zervynų, Pūvočių ir kituose kaimuose ir dabar galima pamatyti daugybę prieš daugiau nei šimtmetį statytų sodybų.
Vertingiausios laukinės gamtos vietos saugomos rezervatuose, kurių yra net trys. Skroblaus rezervate saugomas įspūdingas upelis, jo sudėtingas slėnis, aplinkiniai miškai. Povilnio rezervate yra pelkynų supamas to paties pavadinimo ežerėlis, iš kurio išteka laukinis Povilnio upelis, apsuptas natūralių miškų. Musteikos upelio aukštupis, supamas neliestų raistų, saugomas Musteikos rezervate.
Pietinėje parko dalyje yra nemaža Imiškių pelkė, susisiekianti su garsiuoju Čepkelių raistu. Parke yra ir daugiau mažesnių pelkučių, kai kurios iš jų supe nedidelius ežerėlius. Daugiau ežerų yra Subartonių apylinkėse į šiaurę nuo Merkinės.
Kartu su Čepkelių rezervatu Dzūkijos nacionalinis parkas sudaro vientisą saugomą teritoriją, priklausančią PAN tinklui. Tai Europos laukinės gamtos vietoms skirtas saugomų teritorijų tinklas.
Dzūkijos nacionalinis parkas: lankymas
Nacionalinis parkas yra tobula vieta aktyviam laisvalaikiui gamtoje. Čia daugybė maršrutų žygiavimui, dviračiams, baidarėms, galima susipažinti su senaisiais papročiais, maudytis švariuose ežeruose ir upėse.